Ośrodek Wypoczynkowy “Kętrzyńska Przystań” jest położony w pobliżu wielu interesujących obiektów, od średniowiecznych twierdz aż po budowle sprzed II wojny światowej. Przedstawimy Państwu listę wspaniałych miejsc, które warto zwiedzić w trakcie pobytu w naszym ośrodku wypoczynkowym.

Najbliżej, bo tylko trzy kilometry od Ośrodka, w miejscowości Mamerki znajduje się aż 30 niemieckich bunkrów sprzed II wojny światowej oraz muzeum poświęcone temu miejscu. To jeden z najlepiej zachowanych obiektów powojennych w Polsce, który dotrwał do naszych czasów. Zostały zbudowane w czasie wojny dla najważniejszych generałów, tysięcy oficerów i żołnierzy Wehrmachtu. Na terenie Mamerek znajduje się także replika legendarnej Bursztynowej Komnaty, a także 38- metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać jezioro Mamry i jego okolice.

Niewiele dalej, bo 5 kilometrów od Kętrzyńskiej Przystani, w miejscowości Leśniewo Dolne znajdują się Śluzy, które miały służyć do transportu U-Bootów w trakcie II wojny światowej. Budowa śluzy została ukończona w ok. 30%, na przedniej ścianie korpusu jest odciśnięte hitlerowskie godło, a po bokach są komory, do których można wejść. Dla entuzjastów wspinaczki powstał Park Linowy, w którym możemy wspiąć się na górę obiektu lub skorzystać z bardziej ekstremalnych przygód takich jak zjazd po linach.

W Gierłoży, 23 km od Kętrzyńskiej Przystani, znajduje się znany na Warmii i Mazurach i zwiedzany przez tysiące turystów Wilczy Szaniec. To pozostałości tajnej bazy hitlerowskiej, która była samowystarczalnym leśnym miasteczkiem, w tym miejscu 20 lipca 1944 roku doszło do nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. Niedaleko Wilczego Szańca znajduje się Park Miniatur Warmii i Mazur, który jest niezwykłą atrakcją, w którym można obejrzeć najciekawsze miniatury zabytków w Warmii i Mazurach. W Grodzisku rycerskim możemy zwiedzić wystawę “Krzyżacy” poświęconej rycerstwu krzyżackiemu, zobaczyć maszyny oblężnicze, a także przymierzyć zbroję czy wyposażyć się w broń. Zorganizowano także Muzeum Militariów, w którym znajdują się oryginalne eksponaty codziennego użytku z okresu II wojny światowej. Na Polanie Legend są postawione figury różnych postaci i zwierząt oraz przedstawiono historię różnych legend mazurskich m.in. “O Królu Sielaw”, “O pięknej Galindzie i sile żabich oczu”, “Piorunowych strzałkach” i wiele innych.

Niedaleko miejscowości Pozezdrze, 18 km od Kętrzyńskiej Przystani, znajduje się polowa kwatera Heinricha Himmlera, ministra spraw wewnętrznych III Rzeszy, dowódcy SS oraz tajnej policji – zwana Czarnym Szańcem. Na terenie kwatery znajdowało się m.in. pięć schronów, schron specjalny Himmlera, dwie wartownie i garaż podziemny. Ze wszystkich budowli najlepiej zachował się schron Himmlera.

Słynna Twierdza Boyen, XIX-wieczna budowla forteczna wykorzystywana podczas I oraz II wojny światowej zlokalizowana jest w Giżycku, 35 km od Kętrzyńskiej Przystani. W koszarowcu “Miecz” możemy zobaczyć sale poświęcone żołnierzom pruskim i rosyjskim z okresu I Wojny Światowej, galerię poświęconą historii Giżycka czy też wystawę rękodzieł. Laboratorium Prochowe jest obiektem, w którym możemy przyjrzeć się broni palnej oraz bagnetom, a także obejrzeć replikę armaty oblężniczej z 1871 roku. Na miejscu można obejrzeć warsztat zbrojmistrza, kuźnię, pomieszczenia stajni, wozowni, pojazdy konne, wojskową uprzęż konną. Niedaleko Twierdzy znajduje się Park Linowy, w którym wyjątkowymi atrakcjami są tyrolki (przejazdy linowe) nad jeziorem Popówka Mała oraz wielki basen z 10 tysiącami piłeczek. W Giżycku znajduje się także Most Obrotowy – to jedyny tego typu most w Polsce oraz jeden z kilku istniejących i działających w Europie.

W Barcianach, 23 km od Kętrzyńskiej Przystani, można zwiedzać zamek krzyżacki z XIV wieku. Został zbudowany w stylu gotyckim, na niewielkim wzniesieniu.

W miejscowości Drogosze, 32 km od Kętrzyńskiej Przystani, znajduje się Pałac rodu von Dönhoof, który został wybudowany w latach 1710-1714 jako siedziba pruskiego rodu szlachetnego w stylu barokowym. To jeden z trzech tego typu pałaców w ówczesnych Prusach Wschodnich. Budowla stała się jedną z największych rodowych rezydencji na Mazurach, która imponowała swoim ponadprzeciętnym wyglądem. W Drogoszach znajduje się także Muzeum Indian, które prezentuje oryginalne indiańskie rękodzieła, stroje, broń, przedmioty obrzędowe, a także plenerowy model indiańskiej wioski złożonej z kilku tipi oraz konstrukcji obrzędowych m.in. szałas pary czy platforma pogrzebowa.

43,5 km od Kętrzyńskiej Przystani, znajduje się Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce – to barokowe sanktuarium maryjne, które jest bardzo chętnie zwiedzane przez turystów. Do bazyliki możemy wejść przez XVIII-wieczną bramę i podziewać wyjątkowe organy z figurkami wykonanymi w 1721 roku. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Świętolipskiej.